"Tyst vår" - en av världens viktigaste böcker någonsin
Såg med viss förfäran på "På spåret" då ingen av deltagarna kunde namnet på Rachel Carsons bok Tyst vår! En av de viktigaste böckerna någonsin, en bok som gjort skillnad! Det var starten på miljörörelsen och tack vare den boken förbjöds äntligen DDT, t.ex.
"faktaspäckade uppgörelse med de kemiska bekämpningsmedlen och dess tillskyndare, förändrade världen."
"Få böcker har gjort så stor skillnad som Rachel Carsons ”Tyst vår” som kom 1962. Boken som var en bestseller, innebar den moderna miljörörelsens födelse. Det Carson och hennes forskarkolleger upptäckte, var att de kemiska medel som användes för ogräsbekämpning och utrotning av skadeinsekter var förödande även för övrigt växt- och djurliv.
Bokens titel ”Tyst vår” är alltså bokstavlig, vandringstrastarna låg döda under träden och fågelsången tystnade som en konsekvens av besprutningarna. I år är det femtio år sedan DDT förbjöds i Sverige. 1972 stoppades giftet i USA, mycket tack vare Carsons bok och debatten som följde."
https://sverigesradio.se/avsnitt/1369937
Glöm den inte, läs den!
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
Ja, jag blev också lite chockad faktiskt. Hur ung man än är borde man känna till den.
Däremot visste jag inte att hon var marinbiolog förrän jag läste Ålevangeliet. Patrik Svensson skriver mycket om Rachel Carson i boken och han pratade om henne i sitt sommarprogram. Hon förtjänar verkligen en plats i historien.
Jag hade hört namnet på boken men inte läst den.
Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!
Jag har läst böcker som tar upp den, t ex den väldigt bra boken Merchants of doubt.
Det allra sjukaste är att även om
DDT förbjöds i usa, så fortsatte dom tillverka och exportera det till andra länder. Så sjukt.
Och nu försöker man så samma tvivel om människan verkligen har påverkat klimatet.
Mvh // Johan
Jag har inte läst boken men kanske får ha det på min "att göra lista"
/Maria
#1 Då var det inte bara jag som blev lite chockad då. Min första tanke när frågan kom var att den var ju alldeles för lätt!
Men det var ju bra att den kom på tal! Dags att ta fram den igen …
#3 Ja, det är helsjukt att man får exportera till andra länder! Det säger en hel del.
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
"Tyst Vår" har kommit i nytryck!
Det är glädjande att den gör det, men bedrövligt minst sagt att den fortfarande behövs och är skrämmande aktuell väckarklocka.
Ska mänskligheten hinna lära sig i tid?
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
Redan för 60 år sedan … Rachel Carson, Tyst vår.
Från Naturhistoriska riksmuséet:
"En digital samtalsserie om natur- och klimatkrisen. Hur kan den biologiska mångfalden bevaras? Finns det chans för människan att ställa tillrätta de skador som åstadkommits? Under år 2022 sker högaktuella samtal på museet med våra forskare och en rad populärvetenskapliga författare inom ämnet. Kostnadsfritt, se när du vill!"
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
Fick mig att tänka på det här.
Mvh // Johan
- Redigerat 2022-07-03 21:58 av johan
27 september 1962 publicerades "Silent spring", boken som skapade förändring. Kanske en av de viktigaste böcker som någonsin kommit ut? Tyvärr hann Rachel Carson inte själv uppleva vilket stor genomslag den fick.
Carson skrev i boken om de förödande effekter som användandet av bekämpningsmedel som DDT fick. Insekterna dog, men också fåglarna. Och våren blir tyst …
Man vill inte tänka på hur allt hade kunnat se ut om inte boken kommit just då, om boken inte varit skriven på ett sådant sätt att den slog an, om inte …
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
- Redigerat 2023-09-27 19:21 av Magi-cat
Aldrig hört talas om och jag tycker själv inte att man "Måste" känna till en bok över huvud taget. Det jag läser är refferens böcker till när jag skapar mina dnd karaktärer/världar samt fantasy. Vad äldre bedömmer som "Viktig" läsning är inte alltid viktig läsning eller så ändras synsätt och gör dom onödiga. I dagsläget är det väll bara flat earthers/anti vaxers som förnekar växthus effekten och hur det påverkar allt?
Det finns människor som säger att bibeln är viktig att läsa, men vill jag läsa fantasy läser jag hellre the riftwar saga av Reymond E Feist. Bibeln är inte viktig, vår förståelse för vrlden har ändrats och den har inte längre sin plats.
- Redigerat 2023-09-30 13:03 av Jillyana
#10: jag delar inte din nonchalanta inställning, men jag respekterar att du tycker och tror så och kommer inte att gå i debatt med dig. Jag håller med dig om bibeln, ska jag tillägga.
"Everything will be okay in the end. If it’s not okay, it’s not the end." ~John Lennon
- Redigerat 2023-09-30 13:35 av NeferNefer
#11: ber om ursäkt att jag stör dig när du skrev att du inte hade något intresse av en diskution men jag är lite förvirrad. Vad av det jag skrev är nonchalant? Jag läste igenom mitt men ser det inte. Vill bara veta för det var inte min mening att vara nonchalant.
#12: Det framstår som nonchalant att dissa en bok som haft enormt stor betydelse för samhälle och vetenskap för att du inte läst den och inte kände till rollen den spelat.
Det kan givetvis vara så att nyare böcker är ännu mer relevanta då man fått ny kunskap med tiden.
Men precis som för skönlitteratur så blir vissa klassiker av en anledning och jag tror att på många sätt att det enklare att förstå omvärlden om man känner till dom och referenser från dom.
För att fortsätta på din liknelse så finns det absolut moderna fantasy-böcker som är fantastiska, men man bör nog ändå känna till och helst läst Sagan om ringen.
Mvh // Johan
#13: aaaah, det handlar om ett missförstånd oss emellan. Jag dissade inte boken alls, utan sade bara att jag inte hört talas om den och att man inte måste känna till/läsa en bok bara för att andra tycker så.
När det kommer till sagan om ringen skulle jag säga att Tolkien är oöverträffad som världsskapare men den sämsta författare jag försökt att läsa. Jag kan bara inte tvinga mig igenom en så tråkig och torftig bok. Varje gång som jag försöker känns det bara som att jag läser hans privata anteckningar snarare än den färdiga produkten. Jag tar absolut inspiration från hans världsskapande när jag själv skriver men skulle aldrig skriva så torftligt för läsare då jag tycker att allt hela tiden bara stannar när han ska beskriva allt till den höga grad han gör.
Hoppas detta redde ut lite hur jag tänker :)
Bilda gärna en egen tråd om Tolkien och Sagan om ringen, om den ska diskuteras specifikt, annat än som exempel.
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
#15: ah, förlåt. Menade inte att bli långvindig om det ^^"
16 Det är lugnt. 🙂
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen