# Stoppa bokbålet - eller var gör vi av våra gamla böcker?
Author: Magi-cat

En bra fråga, som man kan betrakta på flera sätt. För min egen del gör det ont att tänka på hur mycket böcker som slängs - går till återvinning - böcker, som betytt något, velat säga något, roa, väcka tankar, sprida idéer och information, böcker som förändrat ..

Tonvis av böcker bränns varje dag på återvinningscentralerna. Att de "återvinns" är ju bra ur klimathänseende, men om de återfinns är väl ännu bättre ...
Skänker man till second hand som Myrorna, Erikshjälpen etc kan böckerna ändå hamna på återvinningen, då de inte kan hantera allt som kommer in.

Så vad ska man göra med böcker man inte längre vill ha, inte har plats för eller gärna ser kommer andra till glädje? Samt av miljöskäl.

Det går att sälja på t.ex. Bokbörsen och Bookis (den senare fick jag nyss reklam ifrån med uppmaningen just att stoppa bokbålen).
Något bibliotek såg jag hade börjat med en hylla där man kan ställa barnböcker man läst färdigt och någon annan kan få.

Har ni andra idéer eller är det en dålig idé?


https://bookis.com/se/b/flera-ton-bocker-branns

Andra fortsätter glatt med bokbålen/återvinningen:
https://feministbiblioteket.se/stoppa-bokbalen-eller-vad-ska-vi-gora-med-alla-bocker/

## Comment 1
Author: Lona

Ja, det är verkligen hemskt med dessa böcker! Gjorde mig av med ett drygt 1000-tal vid senaste flytten, nu ryker nog några hundra till. 😢
Har inte möjlighet att sälja dem själv och ingen vill ha dem.

## Comment 2
Author: Grodan

Bokbytardagar, så kan bokläsare byta böcker med varandra. 

*Jag läser böcker. Jag går på bokbytardagar...*

## Comment 3
Author: Sabah

Böcker har ju ett värde även sedan man läst dem, en del vill man inte göra sig av med. De får stå kvar i samlarhyllan. 📚

De böcker som man vill göra sig av med tycker jag att man kan få en slant för om de är i bra skick, vet inte hur eftertraktade begagnade böcker är men
historien är ju densamma även om någon annan läst den först! 🙂 Tråkigt om de går till återvinning! 

Annars låter bokbytardagar som en bra idé om man vill ha något nytt att läsa! 🙂 Smart med bibliotek som ordnar så att man kan skänka sina barnböcker vidare! 🙂

## Comment 4
Author: Tarotstollan

Ja, det är fruktansvärt ledsamt med alla böcker som kastas. Jag tycker att böcker har en själ och jag kastar inte gärna böcker, det är därför min lägenhet ser ut som ett bibliotek.
Andra människor har gett mig sina böcker för att de vet att jag gillar böcker (men kan också vara för att de själva skulle slippa  gå med dem till återvinningen). 
Nu för några veckor sedan rensade jag ut bland de böcker jag hade fått och kastade en hel del, trots att det gjorde ont i mig.

Barnböckerna jag hade när jag växte upp kastar jag inte och vill heller inte ge dem vidare till andra utanför släkten, de är ju de som har gett läsglädjen till mig och de är ju värdefulla om inga andra böcker är det.
Den dagen jag är borta, hoppas jag att mina efterlevande släktingar ger dem till sina barnbarn, så de stannar i släkten och att nya generationer får se vad jag läste.

## Comment 5
Author: Lona

#4: Det kändes verkligen när jag gjorde mig av med mina svenska Sagan om Ringen-böcker, trots att jag aldrig kommer att läsa dem igen. Men att ha både gamla och nya översättningen samt originalspråket, det är faktiskt lite överdrivet.
Annars så kan jag ha flera olika utgåvor eller översättningar av samma bok, bara för att jämföra.

## Comment 6
Author: Magi-cat

Tack för era reaktioner på frågan om att rädda böcker från "bokbålet"!

Jag har sett att på det lokala caféet och campingen har man hyllor där man kan lämna in böcker och vem som helst får hämta och läsa, ta med sig hem eller lämna tillbaka när man läst. Bra idé för regniga sommardagar eller soliga sommardagar i hängmattan! (Alla dagar är rätta dagar för böcker.)

Det kanske är något att föreslå på fler ställen?
