# Historiens kvinnorättskämpar
Author: Magi-cat

I år firar vi att det är 100 år sedan kvinnorna för första gången, efter lång kamp, fick rösta i val!

Fem kvinnor valdes då in i riksdagen vilket var en milstolpe för demokratin.

Men - "det är lätt att hänga upp sig på segrarna och årtalen, och glömma de som tagit oss dit."

Elin Wägner, Fredrika Bremer, Elise Ottesen-Jensen är några av de mest kända och det finns många fler! Den feministiska-demokratiska kampen fortsätter och pågår för fullt runt om i världen!


https://kvinnatillkvinna.se/de-slogs-for-dina-rattigheter-historiens-kvinnorattskampar/?utm_source=Facebook-Instagram&utm_medium=ad&utm_campaign=med-dig-kan-kampen&fbclid=IwAR2yte3t9r-A52VMFncyZf-gx5zOQa8FF4ldpVoFSeAzf6G7cf2TU-MlwpE

## Comment 1
Author: DesK

Min svenska mormor var med bland dessa kvinnor som kämpade för kvinnors rätt att rösta och gifta kvinnors rätt att arbeta.

## Comment 2
Author: Magi-cat

#1 Underbart! De är så värda att ihågkommas och hyllas för sina insatser! 🌹

## Comment 3
Author: Tarotstollan

Det gör ont att läsa om allt som de genom åren har fått gå igenom för att vi skall ha det "ganska" så bra i Sverige...
Medan kampen i andra länder knappt har startat...😞

## Comment 4
Author: Tarotstollan

Den 29 april 2021 släpps nya frimärken som hyllar svenska kvinnors rösträtt.

https://www.postnord.com/sv/media/postnord-sverige/2021/postnord-uppmarksammar-allman-och-lika-rostratt-pa-nya-frimarken

## Comment 5
Author: Magi-cat

#4 Så bra! 🌟💓🌸 Tack för tips!

## Comment 6
Author: Tarotstollan

Ja, det är bra att det uppmärksammas men varför så fula frimärken? 
Tycker de är bland de fulaste frimärken jag sett på länge.☹
