# 10 böcker du läste som barn...
Author: Magi-cat

**/länken fungerar ej längre/M-c/**

..om du var barn på 80-talet, enligt rubriken i länken. 

Annars också, skulle jag vilja säga. 😎 Flera av de här böckerna är fantastiska och håller in till tidens ände. Såsom. "Momo - eller kampen om tiden", av Michel Ende.

[https://www.bokino.se/artikel/barnbocker-du-garanterat-laste-om-du-var-barn-pa-80-talet/?

## Comment 1
Author: MonicaLagerquist

Den enda som jag inte har läst är _Momo — eller kampen om tiden_ av Michael Ende.

## Comment 2
Author: Tarotstollan

Det var massor av böcker som jag inte hade läst. Många av barnböckerna hade jag inte ens hört talas om innan jag blev vuxen, så de har jag ju aldrig läst.

## Comment 3
Author: Effie

De flesta har jag väl last. Några för mina egna barn, på nittiotalet, och några (Michael Ende, Ronja, Maria Gripe och Godnatt mister tom) för mig själv.

Så fans det en lank till barn- och ungdomsböcker för sextiotalet, med Kitty, Femböckerna, Cherry Ames och Lennart Hellsing. NOg kände jag igen mig.

## Comment 4
Author: Magi-cat

F.ö. så läses Kulla-Gulla-böckerna fortfarande. Fem-böckerna också och Svarta Hingsten har har inte heller glömts bort helt. Ludde-böckerna är favoriter hos många små även i dag.

Och så har vi Mumin-böckerna som många hävdar _egentligen_ är vuxenböcker. 😎 Faktum är väl att de har något för alla generationer. Jag läser själv gärna en Mumin då och då.

Och så var det Lennart Hellsing. Hans böcker har jag aldrig förstått mig på, inte som barn, inte som vuxen. Inte mina efterkommande heller. 🤔

## Comment 5
Author: Lavine

Jag hade bara läst Ronja Rövardotter och Kulla-Gullaböckerna på den listan. Alla dessa har jag i och för sig läst många många gånger, så det kanske får duga ändå. 😃

Jag var barn på 80-talet men kanske inget litet barn, så det kanske är därför. Jag kände nog inte till de flesta på listan då, förutom Maria Gripe, men den stilen lockade mig inte alls.
