# "11 böcker som definierade 80-talet"
Author: Magi-cat

Kärt återseende, livs levande klassiker eller gick de obemärkt förbi?

Här hittar vi både Virginia Andrews, Jackie Collins, Marianne Fredriksson (_Simon och ekarna_) och förstås Jane Auel (_Grottbjörnens folk._)  

_Barnaboken_ av Anna Wahlgren, någon?

Här är 11 böcker som enligt rubriken definierade 80-talet. Har ni läst någon eller några av dem?

[e](https://kulturtant.ifokus.se/discussions/5915835b8e0e7448bc00113e-intressant-pa-andra-ifokus-sajter?discussions-1#16 "Direkt länk till kommentar")dit: ny länk  

http://www.selmastories.se/bokhyllan/tips-listor/11-bocker-som-definierade-1980-talet/

## Comment 1
Author: Effie

Länken går inte dit. Och jag hittar inte inlägget när jag går till Fb.  
Men jag har last en del av böckerna minns jag, för jag har sett inlägget någon gang.

Edit: Man kan ju gå direct till Selmastories och söka, upptäckte jag.  
Har last Gentlemen (rekommenderad när jag gick in I en bokhandel och frågade efter Stockholmsskildrare...efter reaktionen ???Stockholmsskildrare???. På åttiotalet), Simon och ekarna, Andarnas hus (säkert oxå åttiotalet), Barnaboken (gillade inställningen I den), Grottbjörnens folk (den klarar jag inte att läsa om), Hondjävulen, och Århundradets kärlekssaga.

## Comment 2
Author: Magi-cat

#1 konstigt, för mig går länken dit...🤔

edit: provar att byta, kolla nu

## Comment 3
Author: Effie

Funkar. Förut hamnade jag på ett annat inlägg här; om intressanta inlägg på andra sajter.

## Comment 4
Author: Magi-cat

#3 Så mysko, eftersom länken fungerade för mig! 🤦‍♂️ Men huvudsaken det blir rätt nu, bra att du sa till! 👍

## Comment 5
Author: Lavine

Jag läste inte Jackie Collins och Virginia Andrews, men kände de som gjorde. Särskilt Andrews serie hade jag en kompis som var helt uppslukad av.  Jag läste Judith Krantz. 

Läste inte Grottbjörnens folk, däremot Hästarnas dal eftersom jag var en hästtjej. Fel val! 😂

Simon och ekarna har jag läst, och tyckte mycket om, men på 80-talet? Nja, det var nog senare.  Märta Tikkanens Århundradets kärlekssaga också mycket senare, kanske för 10-12 år sedan. OTROLIGT bra dock. 

Andarnas hus och En hondjävuls liv och lustar fick nöja sig med filmversionerna, och Gentlemen med tv-serien som gick för ett par år sedan (superbra). 🙂

Läste inte Hotel New Hampshire av John Irving, däremot Garp och hans värld (flera gånger) och den är en stor favorit än i dag!
