# Test: Vilken kulturtant är du?
Author: Magi-cat

**Tyvärr fungerar inte testet längre/M-c/2019-01-18/**

Ett extremt vetenskapligt och oerhört angeläget test: **Vilken kulturtant är just du?**

Varning för att testet kan ge oanade insikter om dig själv samt tips på lämpliga evenemang du inte visste du ville gå på.

http://mittkulturkort.se/kulturtantstest

## Comment 1
Author: Magi-cat

Jag måste bekänna färg på direkten: Jag blev kulturtanten Kevin. 🤓

**"****Du gillar saker som känns nya och fräscha men som är sin grundformell trogen. Saker som är som bra rock n´ roll. Gärna ett intressant innehåll , bara det finns några schyssta specialeffekter som höjer upplevelsen. Du är en no-nonsense kulturtant. Faktiskt så tycker du att det var lite väl nonsens av oss att kalla dig för no-nonsense. Samtidigt är du öppen. Du ställer dig inte med armarna i kors och vägrar prova något nytt. Allt går**, bara man får en anledning att ta en öl och prata efteråt"

http://mittkulturkort.se/kulturtantstest/result.action  

Fast jag hoppar helst över ölen. Finns det grönt te?

## Comment 2
Author: [Borttaget]

WUT!? Jag blev också Kevin!! Jag tar också en grön te, tack 👍

## Comment 3
Author: Magi-cat

Toppen! Kevin it is! Nu tar vi en grön te efter allt kaffe....👍

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Och nu tar jag en kaffe efter allt grönt te 😎

## Comment 5
Author: Loris M

Owe! 😂

**Bakom en vuxen och proper yta döljer sig ett passionerat och nyfiket barn. Den som andra ibland uppfattar som en korrekt pedant, är i själva verket en avslappnad och omtänksam person. Du tycker i och för sig att den bästa naturupplevelsen är en välklippt och vacker park, men bara för att du anser att man ska vårda det man älskar. Svårare än så är det inte.**

## Comment 6
Author: [Borttaget]

😃Är alla kulturtanter i själva verket gubbar? 🤔😂

## Comment 7
Author: Magi-cat

Eller försöker gubbarna smyga sig in?🤫

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Jag blev också en Kevin!

Roligt test, gjord med glimten i ögat.😉

## Comment 9
Author: Magi-cat

Hej Kevin! 😃

## Comment 10
Author: Amandla

Jarmo här 😎Stämmer alldeles förträffligt: 

Du är ensamvargen vars sällskap alla trivs i. En lugn och trygg kulturtant som gärna umgås med andra så länge du regelbundet får en chans att vara ifred. Där du bara kan njuta av att finnas till. Det är de små sakerna i livet som skänker dig mest glädje. En god kopp kaffe på morgonen, doften av asfalt efter ett skyfall eller en stilla naturpromenad. Du kan lika gärna ägna dig åt hårt arbete som att bara sitta still och inte göra någonting. Det viktiga är att du tillåts gå upp helt i det du gör. är ensamvargen vars sällskap alla trivs i. En lugn och trygg kulturtant som gärna umgås med andra så länge du regelbundet får en chans att vara ifred. Där du bara kan njuta av att finnas till. Det är de små sakerna i livet som skänker dig mest glädje. En god kopp kaffe på morgonen, doften av asfalt efter ett skyfall eller en stilla naturpromenad. Du kan lika gärna ägna dig åt hårt arbete som att bara sitta still och inte göra någonting. Det viktiga är att du tillåts gå upp helt i det du gör.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Jag känner mig också lite Jarmo, bortsett från att jag kan vara avig, så alla trivs inte alls bra i mitt sällskap. Och det gör mig inget, för då behöver jag inte vara social 😃

## Comment 12
Author: Amandla

Social ensamvarg brukar jag säga 🙂

## Comment 13
Author: Magi-cat

#5 Stämmer ju bra, Loris! 😉👍🌺

#12 Är du också social ensamvarg, Amandla? 🙂🌺 Jag med hade kunnat vara en Jarmo…

## Comment 14
Author: Loris M

#13 Ja, det tycker jag också. 😊🌺

## Comment 15
Author: Amandla

#13 👍

## Comment 16
Author: Aleya

Blev en Kevin med. 😂

## Comment 17
Author: Magi-cat

👍

## Comment 18
Author: veggie4every1

Jag blev en "Buster". Tycker det stämmer rätt bra 🙂

## Comment 19
Author: Cessy

Också Kevin 😃

## Comment 20
Author: [Borttaget]

😂

## Comment 21
Author: Tarotstollan

Jag blev Owe 😮, vet inte riktigt om det stämmer!😉😃

## Comment 22
Author: [Borttaget]

Jag har av allt att döma ändrat personlighet sen oktober '16. Nu är jag kulturtanten Agneta!

Att modigt och beslutsamt gå dit ingen kulturtant tidigare har gått. Det är din valslogan. Du räds inte lite motstånd, faktiskt så krävs det för att du riktigt ska kunna uppskatta något. Visst, du gillar en god frukost precis som alla andra, men att inte äta alls på en hel vecka kommer ju att ge dig helt andra erfarenheter. Du respekterar normbrytare och nytänkare. När folk säger saker som att ”vi måste våga tänka utanför boxen?” Brukar du oförstående undra ”Vilken box?”

## Comment 23
Author: Maria

Här kommer en "tant Kevin" till.

## Comment 24
Author: JoannaLi

Kulturtanten Becky här! 

**För dig är kultur hälsa. En del av en livsstil tillsammans med nyttig mat och motion. Får man själv delta i arrangemanget? Bara bra, delaktighet och gruppkänsla är helt din melodi. Får man inte delta? Kul! Då tittar du på. Regn eller solsken, du möter dagen med ett glatt ”Hejhallå!” och din vanligaste statusuppdatering handlar om hur härligt det är att göra det du gör just nu.**  

Det var ju lite roligt 😛

## Comment 25
Author: Magi-cat

😃👍

## Comment 26
Author: Dioramabyggare

Jag blev en "Agneta".

Att modigt och beslutsamt gå dit ingen kulturtant tidigare har gått. Det är din valslogan. Du räds inte lite motstånd, faktiskt så krävs det för att du riktigt ska kunna uppskatta något. Visst, du gillar en god frukost precis som alla andra, men att inte äta alls på en hel vecka kommer ju att ge dig helt andra erfarenheter. Du respekterar normbrytare och nytänkare. När folk säger saker som att ”vi måste våga tänka utanför boxen?” brukar du oförstående undra ”Vilken box?”

😉

## Comment 27
Author: Kyllan56

Jag blev Kevin.

## Comment 28
Author: Magi-cat

Roligt att läsa om alla olika "karaktärer". 🙂🌺

## Comment 29
Author: tk1971

Åhå... jag blev också en Kevin. Lite överraskande, så rock´n´roll är jag inte. Och öl dricker jag aldrig, det är ju skitäckligt 🤓

## Comment 30
Author: Magi-cat

#30 Det går lika bra med te och Kevin. 😃

## Comment 31
Author: [Borttaget]

I´m Jarmo! Stämde faktiskt rätt väl :)

## Comment 32
Author: morten.dynamite

Jag är en Kevin.

## Comment 33
Author: vallhund

Emilia blev jag.

## Comment 34
Author: Magi-cat

Puttar upp detta helt revolutionerande test...😃

## Comment 35
Author: Tant Grön

Det går inte att öppna. 😕

## Comment 36
Author: Magi-cat

Nä, den har försvunnit! 😭

Vad ska vi nu ta oss till? 😮

## Comment 37
Author: Tant Grön

Nu fick jag ju inte veta vilken kulturtant jag var. 😭😢

## Comment 38
Author: Magi-cat

Jag är säker på att du är en alldeles superfantastisk kulturtant - med eller utan test! 👍🤗🌺

## Comment 39
Author: Tant Grön

En Grön tant kanske. 🌼 🌻🌷Som odlar kulturväxter. 🙂

## Comment 40
Author: Magi-cat

Så är det! 🙂🌺🌺🌺☀️

## Comment 41
Author: MonicaLagerquist

Undrar vilken kultursyn jag skulle ha blivit. Testet fungerade inte nu. Jag var för sent ute.
